Patru finalisti din Romania la premiile europene eTwinning 2009

0
6

21 de proiecte din toate ţările participante la actiunea eTwinning luptă pentru premiile europene 2009. România are patru finalişti în această competiţie. Premiile vor fi anunţate în cadrul Conferinţei eTwinning de la Praga, 13-15 februarie 2009. Premiul cel mare constă în participarea la o tabără care va fi organizată de Central Support Service în vacanţa de vară.

Cadrele didactice care au derulat proiecte eTwinning şi le-au finalizat până în decembrie 2008, au avut posibilitatea de a candida pentru premiile europene eTwinning 2009.
Evaluarea s-a desfăşurat în trei etape: la nivel naţional, la nivelul tuturor centrelor eTwinning, la nivelul unui juriu format din reprezentanţi ai Comisiei Europene, ai CSS şi din experţi externi. Astfel, au fost alese 21 de proiecte finaliste, premiile urmând a fi anunţate la Conferinţa eTwinning de la Praga, 13-15 februarie 2009.
Proiectele finaliste în care participa cadre didactice din România, sunt:

1. Proiectul "1, 2  Buckle my Shoe" (categoria Matematică şi Ştiinţe), derulat de:

  • Bowhouse Primary School (UK) (Dorothy Ostacchini)
  • Cauldeen primary school (UK) (George Glass)
  • Cliff Lane Primary School (UK) (Tricia Pitcher)
  • Dun Guzepp Zerafa, Fgura Primary A School (Malta) (Marianne Schembri)
  • Escuela Infantil Gloria Fuertes (Spain) (Maria Piedad Avello)
  • I Circolo Didattico "Leonardo da Vinci" (Italy) (Anna Maria Campo)
  • Kauno lopšelis-darželis "Giliukas" (Lithuania)  (Jūratė Stakeliūnienė)
  • Kindergarten 43, Sibiu (Romania) (Mihaela Niţă)
  • Leikskolinn Furugrund (Iceland) (Fjola Thorvaldsdottir)
  • Przedszkole PubL. Nr 5, GLOGOW /Kindergarten No5/ Poland (Ewa Kurzak)
  • Scuola dell’infanzia ex I.P.P.A.I. (Patrizia Cau)
  • St Catherine‘s NS Ireland (Fidelma Carroll)

 2. Proiectul "The Pizza Business Across Europe" (categoria 16-19 ani), derulat de:

  • Escola secundária de D. Duarte ( Portugal) (Madalena Relvão)
  • Barna Sipkay Secondary School of Commerce, Catering and Tourism (Hungary)  (Livia Margittay)
  • Colegiul Tehnic Raluca Ripan  (Romania) (Alexandrina Liscan)
  • IPSIA Trebisacce ("E. Aletti") (Italy) (Teresa Costanza)
  • Rīgas Uzņēmējdarbības koledža/ Riga Business College (Latvia)  (Rudolfs Zemesarajs)

 3. Proiectul "Between the lines" (categoria 16-19 ani), derulat de:

  • 1 Geniko Lykeio Elefsinas (Greece) (Helen Karavanidou)
  • Colegiul Economic "Ion Ghica" Targoviste (Romania) (Carmen Radulescu)

 4. Proiectul "Mythes, légendes et contes de fées – moyens d’enrichir le langage des jeunes et la connaissance de l’autre" (categoria "Proiecte în limba franceză", cu premiu special oferit de Preşedinţia Franţei). Acest proiect a fost derulat de:

  • Grupul Scolar "Vasile Sav" (Romania) (Carmen Lozonschi)
  • Gymnázium Lovosice (Poland) (Dagmar Prášilová)
  • Niepubliczne Gimnazjum nr 9 im.Roberta Schumana (Poland)  (Tomasz Perzyna)

Dorim finaliştilor noştri să se regăsească în pondere cât mai mare pe lista câştigătorilor!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.